Depo Provera

Zpět

V naší ordinaci aplikujeme antikoncepční injekci Depo Provera za 390,- Kč pacientkám od 15 let věku.

Hormonální antikoncepční injekce Depo Provera představuje alternativu k antikoncepčním pilulkám, přináší více pohodlí a klidu do života ženy a v řadě ohledů má nesporný pozitivní vliv na ženské zdraví. Podobně jako všechny antikoncepční přípravky může i nemusí mít určité nepříjemné vedlejší účinky. Jak to tedy je?

Depo Provera – princip

Progesteronová injekce se aplikuje jednou za tři měsíce do hýžďového svalu. Hormon progesteron způsobuje změny na děložní sliznici, které vedou k nemožnosti uhnízdění vajíčka v děloze. Vlastnosti hlenu děložního hrdla se současně mění tak (hlen se zahušťuje), že spermie mají výrazně ztížený průnik za vajíčkem. Na rozdíl od kombinovaných pilulek, které obsahují také hormon estrogen a které vysloveně brání uvolnění vajíčka, při použití Depo Provera k ovulaci dochází, ale děložní sliznice je nehostinná, takže se v ní vajíčko neuchytí. Navíc se většinou spermie za vajíčkem do dělohy ani nedostanou.

Díky vlivu na děložní sliznici mají ženy užívající přípravek Depo Provera výrazně slabší menstruaci, při dlouhodobém užívání dochází často k úplnému vymizení krvácení, včetně všech nepříjemných doprovodných jevů.

Depo Provera – spolehlivost

Spolehlivost hormonální antikoncepce Depo Provera dosahuje velmi nízkých hodnot Pearl Indexu 0,1-0,3, v podstatě totožných s provedením laparoskopické sterilisace. Spolehlivý efekt jedné injekce trvá 3 měsíce a návrat ke zcela fyziologické plodnosti trvá v průměru 6 měsíců.

Depo Provera – pro koho je vhodná

Velkou výhodu přináší Depo Provera zejména ženám, které z nějakého důvodu nesmějí užívat estrogen, například pacientkám s některými cévními onemocněními nebo s endometriózou. V případě endometriózy, která může ve svém důsledku způsobovat neplodnost, se dokonce jedná o formu léčby.

Depo Provera je vhodná rovněž pro ženy, které nechtějí myslet na pilulku každý den a neplánují v následujícím roce početí dítěte. Tím, že Depo Provera neobsahuje estrogen, je dokonce vhodná pro kojící matky – neovlivňuje totiž tvorbu mléka.

Pro koho je Depo Provera nevhodná

Pokud plánuje žena v brzké době mateřství, Depo-Provera je jako přípravek nevhodná, má totiž dlouhou setrvačnost účinku, zvláště pokud se užívá dlouhodobě. Průměrná doba, během které může dojít k otěhotnění, je zhruba 10 měsíců. Od poslední dávky zpravidla uběhne 4 až 31 měsíců, než žena otěhotní. Injekce by neměly být dlouhodobě aplikovány mladým dívkám v adolescentním věku, které nemají dokončenou tvorbu kostní tkáně, protože mohou vést ke snížené kostní hustotě. Při dlouhodobém užívání vede metoda Depo Provera k určitému odvápňování kostí, je proto potřeba užívat vápník (poraďte se s lékařem).

Depo Provera a zdravotní rizika

Při dlouhodobém užívání může dojít k úbytku kostní hmoty a zvýšenému riziku osteoporózy, odvápnění kostí. Z tohoto důvodu je nutný lékařský dohled a vyšší konzumace vápníku ve stravě. Současně čistě progesteronové injekce mohou vyvolávat nepříjemné vedlejší účinky, včetně vlivu na psychický stav ženy. Může se objevit nespavost, pocity smutku, ale také depresivní stavy. V případě, že se v době užívání vyskytnou jakékoliv potíže, neváhejte kontaktovat ihned svého lékaře. Řada průvodních obtíží má sice tendence vymizet, Váš lékař o nich však musí i tak vědět.

Depo Provera a zdravotní přínosy

Přípravek Depo Provera zpravidla přináší výrazné zeslabení menstruačního krvácení, často dojde k jeho úplnému vymizení. Z tohoto důvodu chrání ženu před anémií, chudokrevností. Omezuje silné menstruační křeče a PMS, který v sobě nese nepříjemnosti jako bolesti hlavy, psychické problémy, bolesti v podbřišku a podobně.

 

MUDr. Jan Cabálek | Gynekologie Brno

Komentáře nejsou povoleny.