V naší ordinaci podáváme vakcínu pacientkám od 15 let. Zeptejte se ve své zdravotní pojišťovně, jestli ji nemáte plně hrazenou.
Vakcína Silgard představuje výrazný průlom v prevenci rakoviny děložního čípku a nepříjemných genitálních bradavic. Aplikace ve formě tří injekcí do svalu v průběhu šesti měsíců prokazatelně chrání proti onemocnění lidskými papilomaviry 6, 11, 16, 18. Zejména poslední dva zmíněné typy stojí za více než 70% vzniku rakoviny děložního čípku. Častý dotaz zní: Silgard nebo Cervarix?
Silgard – princip
Přípravek Silgard je určen k ochraně před onemocněními způsobenými lidskými papilomaviry (HPV) typů 6, 11, 16 a 18. Tato onemocnění zahrnují rakovinu děložního čípku, předrakovinná poškození ženských pohlavních orgánů a bradavice na genitáliích. HPV typů 16 a 18 jsou zodpovědné za přibližně 70% případů karcinomu děložního čípku a za 70% prekancerózních lézí zevních pohlavních orgánů a pochvy vyvolaných HPV. HPV typů 6 a 11 jsou odpovědné za přibližně 90% případů genitálních bradavic.
Přípravek Silgard nemůže vyvolat onemocnění, proti kterým chrání. Silgard vytváří specifické protilátky a prokazatelně chrání před nemocemi způsobenými HPV typy 6, 11, 16 a 18 u dospělých žen ve věku 16 až 26 let. Vakcína také vytváří protilátky u 9 až 15 letých dětí a dospívajících.
Použití přípravku Silgard musí být v souladu s oficiálními doporučeními a s doporučnm lékaře. Maximální přínos přípravku Silgard se očekává u pacientky dosud nezasažené ani jedním typem z těchto virů. Nicméně u jedinců, kteří již byli nakaženi jedním nebo více HPV typy, na které je vakcína zaměřena, bude vakcína chránit před zbývajícími HPV typy obsaženými ve vakcíně.
Rakovina děložního čípku se přenáší sexuální cestou, k přenosu stačí dotyky intimních míst. Rakovina děložního čípku je jediným typem rakoviny, který je přenosný. Tytu nemoc způsobují lidské papilomaviry (hpv). Za tento objev získal v letošním roce německý vědec Harald zur Hausen Nobelovu cenu.
Lidských papilomavirů je celá řada, ne všechny jsou nebezpečné. Vakcína Silgard chrání ženy před typy 16 a 18, které patří mezi typy agresivní způsobující rakovinu děložního čípku.
Genitální bradavice přenáší také lidské papilomaviry, ale typu 6 a 11. Vakcína Silgard je v současnosti jediná vakcína, která je ochranou proti rakovině děložního čípku a zároveň genitálním bradavicím.
Ani očkování vakcínou Silgard nezaručí stoprocentní ochranu žen před rakovinou děložního čípku. Prevencí je kombinace očkování, preventivních gynekologických prohlídek a zdravého životního stylu.
Silgard – kdy očkovat
V naší ordinaci očkujeme vakcínou Silgard pouze dívky a ženy starší 15 let. Věk 15 let se obecně u tohoto očkování považuje za nejlepší. Ideální je provést očkování před začátkem pohlavního života. Vakcína Silgard je však určena i pro starší dívky a ženy, které již měly pohlavní styk, v tomto případě se doporučuje před očkováním provést stěr z děložního čípku a vyloučit možnou přítomnost lidských papilomavirů.
Většina žen se nakazí během prvních tří let sexuálního života, poté postupně dochází ke změnám v buňkách na děložním čípku. Tyto změny se mohou v rakovinu vyvinout až po mnoha letech. Takže dívka se často nakazí velmi mladá, poté je několik let přenašečem a až v produktivním věku, kdy je často zodpovědná za děti, se u ní rakovina projeví.
Silgard – kdy neočkovat
Přípravek není vhodný aplikovat v době těhotenství. Kojení již aplikaci nebrání. Očkování se neprovádí v době jakéhokoliv akutního onemocnění, v den aplikace se nedoporučuje fyzická zátěž, návštěva sauny, solária, ani větší konzumace alkoholických nápojů. Odstup od předchozího a dalšího jakéhokoliv očkování musí být minimálně 2 týdny. V době očkování nesmíte brát antibiotika.
Silgard nebo Cervarix?
Obě uvedené vakcíny působí proti dvěma nejčastějším vysoko rizikovým typům tohoto viru – proti HPV 16 a 18, které jsou dohromady zodpovědné za 70% případů karcinomu děložního hrdla.
Vakcína Silgard navíc chrání proti HPV 6 a 11, které způsobují v intimních místech výskyt bradavic.
Vakcína Cervarix se soustřeďuje pouze na rakovinu děložního čípku, ale díky inovativní pomocné látce AS04 (fosfolipid adsorbovaný (nevstřebatelný) na oxid hlinitý) však dosahuje vyšší imunitní odpovědi. Již nyní proto může doložit zkříženou protektivitu (ochranu) ještě k dalším častým vysoko rizikovým typům HPV- 45, 33 a 31.
Žádné očkování není stoprocentní ochranou
Pamatujte, že ani očkování vakcínou Silgard nezaručí stoprocentní ochranu žen před rakovinou děložního čípku. Nejspolehlivější ochranou je kombinace očkování, preventivních gynekologických prohlídek a zdravého životního stylu.